Menu

Ostrava město, lidé, zábava a obchodCo dělat v Ostravě, zapomenutém turistickém cíli České republiky
Město Ostrava je obchodním a průmyslovým centrem. Nakoupíte a prodáte cokoli, od mobilu po auto. Leží na klidném místě v Moravskoslezském kraji České republiky, jen kousek od polských hranic. Až donedávna bylo toto třetí největší město v Česku zcela neznámo; což je jisté, že to platí pro většinu lidí, kteří žijí mimo oblast. Je zde mnoho obchodním center, bazar Ostrava, kavárny a celkově mnoho obchodních příležitostí. Vzhledem k tomu, jak málo se o tom mluví, nás potěšilo, když jsme se v Ostravě naučili všechny jedinečné věci.

Při účasti na cestovní konferenci zvané TBEX před několika týdny jsme měli příležitost strávit nějaký čas v Ostravě. Naštěstí, vzhledem k naší nepřítomnosti přísného harmonogramu, jsme měli šanci opravdu se do toho pustit a prozkoumat, co toto jedinečné město může nabídnout.
Ostrava, zapomenuté město
Když uslyším Českou republiku, moje mysl okamžitě odejde do Prahy, jak jsem si jistý, že to dělá s většinou lidí. Město je synonymem pro zemi a naopak. Ti, kteří se pustí dále, mohou strávit trochu času v Brně, než se pohnou kupředu, ale málokdo přemýšlí o návštěvě jinde. Bohužel i ti, kteří navštíví Ostravu, jí často nevěnují pozornost, kterou si zaslouží.

Před naším příjezdem jsme hovořili s několika lidmi, kteří tu v minulosti prošli. Většina z nich se při převozech autobusů objevovala na několik hodin, nebo sledovala, jak projíždí jejich vlaky. Říkat, že se o něm moc nemluvilo, bylo podcenění - a to, co bychom se brzy naučili být docela nepřesní.

Návštěva Ostravy je autentickým zážitkem
Na první pohled je zřejmé, že Ostrava je hodně odlišná od populárnějších destinací v regionu. Toto město je průmyslové město, je to dělnické město s dělnickými lidmi. I když chápu, jak by to mohlo některé cestovatele mýlit špatně, osobně to miluji. V mnoha ohledech mi to vlastně připomíná místa, kde jsem vyrostl.

Město bylo doslova postaveno na uhlí. Obchod vzkvétal, obchodní centra, bazary a soukromí prodejci. Za několik let po sametové revoluci a pádu komunismu vymizel v Ostravě uhelný průmysl. Ačkoli žíly bohaté na uhlí stále běží těsně pod ulicemi města, těžba skončila v roce 1994. Na konci doby uhlí došlo ke ztrátě pracovních míst přes sto tisíc. Od té doby v Ostravě vidělo mnoho občanů, kteří se pohybovali jinde při hledání práce. Mnoho z těch, kteří zůstali celé roky čelí ekonomickým problémům.

Naštěstí je město a jeho okolí na vzestupu. Něco, co lze velmi připsat statečnosti a aktivnímu přístupu těch, kteří zůstali.
Pohyb vpřed
Vzhledem k tomu, že je hlavním zdrojem příjmů v minulosti, Ostrava odskočila, aby se odrazila. Je zřejmé, že jejich dosah na cestovní ruch je vysokou prioritou. Nachází se v těsné blízkosti vysoce navštěvovaných měst, jako jsou Brno, Vídeň a Krakov; Ostrava se bez námahy snaží čerpat davy.
Od pevné scény s jídlem a klasicky české konzumní kultury, přes tradiční centrum města a přes zříceniny průmyslové minulosti; Ostrava stoupá po řadách.

V Ostravě jen pár věcí
Hornické muzeum v Landek Parku
Pokud navštěvujete hornické město, nemůžete přeskočit na muzeum věnované tomu, co ho postavilo! Na severním okraji města se můžete dozvědět nejen historii a techniku ​​průmyslu, ale také se pustit hluboko do podzemí do samotného dolu na palubě autentického výtahu.

Nejlepší výhledy na město
Chcete-li získat 360 stupňový pohled na překvapivě barevné město, vydejte se na vyhlídkovou plošinu Nové radnice. Centrálně umístěný, za pouhých pár dolarů, získáte přístup k plošině sedící nad 70 metrů nad městem. Je zřejmé, že za dostatečně jasného dne můžete vidět celou cestu do Polska!

Projděte se podél řeky Ostravice
Klasický evropský zážitek v každém městě, procházky po řece, je vždy dokonalým způsobem relaxace a chvíle. Před spojením s řekou Odrou protékající do Polska se Ostravice vine na sever středem Ostravy a má spoustu stezek a zeleně, které si můžete užít ve svém volném čase.
Plavba kolem Ostravy na kole
Nedávným představením města jsou růžová kola, platforma pro sdílení kol, která je mezi místními obyvateli velmi oblíbená. Téměř 200 kol je k dispozici na více než 40 různých místech v okolí města. Chcete-li si odpočinout na nohou, jedná se o skvělý způsob, jak si užít říční stezky.
Prozkoumejte Ostravské staré město
Nenechte se vrhnout na průmysl, jste stále v Evropě a Ostrava se může pochlubit nádherným centrem města. Masarykovo náměstí s jeho pestrou architekturou z počátku 20. století je fantastickou součástí města, kde se místní a místní obyvatelé shromažďují ve dne i v noci.

Posaďte se v jedné z mnoha kaváren, osvěžte se v fontánách nebo jednoduše nasákněte bohatou historickou atmosféru. Pokud máte dost sebevědomí, možná se zapojte do jedné z her na plážový volejbal na západní straně náměstí.

Párty na Stodolní ulici
Viděl jsem, jak lidé pijí již v 10 hodin na ostravské legendární hospodské ulici. I když nebudu ani potvrdit, ani popřít, že jsme byli součástí této skupiny, určitě jsme si užili pár nápojů po setmění.

Po celý den se čtenáři zastavují na pozdní snídani nebo na klidný oběd a povídají si o několika příležitostných nápojích. Jakmile však večer zasáhne, zejména o víkendu, čtyři městské bloky v centru města se stanou chaotickým, rozlehlým pivním svátkem.

Zdá se, že pravidla neplatí, pokud jde o veřejnou spotřebu, ani se zdá, že neexistuje žádné vlastnictví půllitrových brýlí - lidé mají sklon popadnout si drink z jednoho baru a dokončit ho u jiného. Ať už se jedná o „správnou“ praxi nebo ne, nejsme si jistí, ale rozhodně se to zdálo běžné!
Luxusní bistra jsou nahrazena otevřenými stánky, kde se prodávají desky grilovaného masa a kebabů až do úsvitu, kdy poslední z techno rána začíná mizet.

Není to ta nejkrásnější scéna, se kterou se setkáte, ale i když nejste pijan, za návštěvu stojí i tichý pozorovatel.

Prozkoumejte průmyslové zříceniny Dolní Vitkovice
DOV je snadno nejuznávanější památkou Ostravy a kontrola tohoto místa je absolutní nutností. Tato rozlehlá průmyslová oblast bývalých železáren Vítkovice, vyřazená z provozu v roce 1998, byla chytře přeměněna na jedno z nejunikátnějších multifunkčních míst v okolí. Hulking, zrezivělé ocelové konstrukce, lávky a bývalé skladovací nádrže připomínají některou postapokalyptickou filmovou scénu. Poté, co strávil několik let prací v takových zařízeních, jako je elektrikář v Kanadě, bylo z tohoto pohledu nesmírně zajímavé vidět takové místo.

Nezapomeňte navštívit kavárnu u Bolt Tower, bývalé rozhledny vysoké pece, která získala jméno od známého jamajského běžce Usaina Bolta. Podívejte se také na některá další místa na webu, konkrétně na gong. Původně monstrózní palivová nádrž je nyní jednou z nejunikátnějších konferenčních sálů na světě. Udělejte si kávu (nebo pivo, pravděpodobně pivo) z kavárny inspirované Andy Warholem a podívejte se na některé z velkých uměleckých exponátů v celém komplexu.

Byli jsme neuvěřitelně šťastní, že jsme tu pro společnost TBEX, protože toto úžasné místo bylo hostitelem této akce. Bylo fantastické prozkoumat vše, co mělo nabídnout!

Prozkoumejte okolí
Ostrava se nachází v samém srdci Moravskoslezského kraje České republiky a je ideální základnou pro objevování okolních oblastí. Od města Štramberk a nádherných Beskyd až po dobrodružné centrum země v pohoří Jeseníky si nezapomeňte dát dostatek času na to, abyste se dostali mimo samotné město!

Jídlo a pití
České jídlo je silně zaměřeno na maso, brambory a chléb. Zelenina, když se objeví, je často ve formě nakládaných okurek nebo zelí. Co však dělá českou kuchyni tak neuvěřitelnou, je to, jak tyto zdánlivě jednoduché ingredience zpracovávají do široké škály komplexních chutí.

Během našeho pobytu jsme mohli ochutnat některé z ostravských vynikajících restaurací, ale i několik nejlepších nápojových provozoven! Původně jsem zde začal uvádět některé z našich oblíbených, ale tento seznam se brzy stal jeho vlastním příspěvkem. Zde jsou naše oblíbená místa k jídlu v Ostravě!

Poznámka k prohlídce Ostravy
Pro mnoho návštěvníků Ostravy to byl zvláštní problém. Mapy Google podle všeho přesně neplánovaly tranzitní trasy v Ostravě. Jako alternativu mnoho návštěvníků i místních obyvatel místo toho používalo aplikaci Moovit.

Závěrečné myšlenky
Ostrava není tak leštěná jako Praha nebo tak čistá jako Vídeň a lidé nejsou tak bohatí. Zkušenost, kterou najdete při návštěvě zde, nebude zatuchlá a dezinfikovaná - není umělá. Ostrava a její lidé jsou autentičtí, reprezentace České republiky se v brožurách často nezobrazuje.

Lidé jsou stejně přátelští a vstřícní jako kdekoli jinde v zemi. A i když v posledních letech prošli několika velmi drsnými časy, jejich odolnost viděla, jak přicházejí s hlavou zvednutou vysoko. Usmívají se stejně, nebo tak málo, jak je běžné v celém regionu. Rozdíl je v tom, že opravdu znamenají všechno, co vyjadřují, a nebojí se to ukázat.

Na toto relativně neznámé město jsme byli nadšeni. Od znovuobjevených železáren a okouzlujícího Starého Města až po vzrušující noční život a vynikající scénu jídla; těšíme se na návrat!

9 Zcela podhodnocené věci o Ostravě v České republice
Nebo jsem alespoň neměl, než jsem tam zamířil v rámci svého letního turné po východní Evropě.

Toto nenápadné malé město, zasazené v rohu České republiky, se sotva dostane na turistický radar, což znamená, že to bylo přesně takové místo, které jsem chtěl navštívit po svém čase v turisticky proslulém hlavním městě Praze.

A wow, tato dvě česká města se nemohla lišit!

Za to, co v Ostravě postrádá pohádkovou krásu, to více než vyrovnala autentická šarm a odvážná realita.

Pokud tedy, stejně jako já, chcete vyvažovat někdy špatně sladkou Prahu některými skutečnými českými vibracemi, pak si Ostravu nechejte na svém seznamu ... nebudete toho litovat!

Tady je 9 zcela nedoceněných věcí o tomto městě, které jsem miloval!

Nabídka umění a kreativity
Jasně, Ostrava není typická destinace milovníků umění ... ale toto místo se rozvíjí kreativním talentem.

Pokud se cítíte jako téměř v každém rohu, má vyskakovací galerii, výstavu nebo sochu.
Jinak se v běžných městských lokalitách skrývají mladé designérské obchody, pouliční mozaiky, městské nástěnné malby a dokonce i kousky současného umění, které se starají o platformu zvanou Kukacka aka kukačka!

Někdy to vypadá, že jen procházka po ostravských ulicích je uměleckou snahou, takže mějte oči loupané na skrytých miniaturních budovách na vrcholu pouličních lamp, slavného obrazu Madony a umění pod oblouky muzea - chodte příliš rychle a vy pravděpodobně jim bude chybět!

Nenechte si ujít Galerii výtvarného umění ani obchody s městským folklórem, TY Identity a CVRK nebo některý z mnoha dalších úžasných starožitných a historických obchodů!

Lahodná káva v Ostravě
S potěšením mohu říci, že Ostrava má burácející kávový průmysl - upřímně, kdo to věděl ?!

Ano, toto zdánlivě tradiční město otřásá svým provinčním, nerafinovaným obrazem a znovu se vypouští s funky kavárnami a lahodnou kávou, která se vaří po celém obchodě.

Nejlepší je ale to, že zatímco gentrifikace jistě přijde, právě teď je Ostrava stále v duchu syrová a skutečná.

To znamená, že lidé, kteří mají rádi kávu, jsou ti v kavárnách, nikoli lidé, kteří rádi kávu Instagram rádi pijí, než pijí!

Svědčí o tom skutečnost, že Ostrava skutečně každoročně pořádá svůj vlastní Barista Cup a vítězové po městě pyšní hrdě na své ceny.

S tolika skvělými kavárnami je těžké vybrat si mé oblíbené v Ostravě, ale můj výběr ze svazku musí být U Cerného Stromu, Kofi Lab a Industrial Café.
A pokud káva není vaše věc, pak se podívejte na úžasnou čajovnu Cajovna U Sykorova Mostu!

Skutečná pravost
Protože, jak jsem řekl, jednou z nejvíce podceňovaných věcí o Ostravě a doufám, že se nikdy neztratí, je její autentičnost.

S hrdým hornickým dědictvím a populací popsanou jako výrazná jsou lidé z Ostravy známí svou přímočarostí a tvrdostí!

Jeden z posledních zbývajících rájů pro kuřáky na tabák v Evropě až do nedávné doby se obyvatelé Ostravy také rádi bavili a město bývalo známé jako „Schnaps Stadt“ - město chlastu!
Možná vám to dá představu o tom, co je Ostrava - nebo jaké to bývalo.

Zatímco se v tomto městě věci mění, mnoho z minulých pozůstatků a je zde odvážná urbanita a drsná „industrialita“, která propůjčuje tomuto městu vzrušující výhodu, takže je opravdu těžké odolat zamilování!

Je zde také zřetelný nedostatek obchodních řetězců.

Místo toho převládají malé místní společnosti, což zvyšuje pocit autentičnosti a zemitého kouzla!
Nejlepší umístění Ostravy
Další skutečně nedoceněnou věcí o Ostravě, praktickém prvku, který pro nás cestující nelze přehlédnout, je to, jak dobře se toto město nachází.

Ano, plácněte zpět na křižovatce z Prahy na východ do Polska, pokud se vydáte na východoevropskou cestu, Ostrava udělá perfektní zastávku na cestě do Krakova nebo na hory Slovenska.

Rozmanité jídlo
A přestože jsme hovořili o skvělých nabídkách kofeinu v Ostravě, ještě jsem se k velkým kulinářským nabídkám nedostal!
A jaké skvělé nabídky jsou.

Byl jsem naprosto uklidněn rozmanitostí jídel v Ostravě a jejich rozmanitostí a chutností.

Takže od syrových kaváren, jako je Superfood Bar Black Kale, až po vegetariánské restaurace jako Burfi, přes tradiční belgické hranolky ve Faency Fries, italské pochoutky u Pupik nebo vydatné polévky z Polivkarny, to vše je v Ostravě a také nezávisle vlastněné - vodní dýmka!
Cena
A pro cestovatele s rozpočtem, jako jsem já, obklopený dobrým jídlem, kávou a pivem, se člověk může začít obávat peněženky!

Ale ne v Ostravě - nacházející se na východě České republiky a bez náznaku eura v okolí - toto město je úžasně levné na prozkoumání a bylo by to skvělé místo pro digitální kočovníky nebo neohrožené batůžkáře, kteří chtějí objevit některé z poražených Čechů. destinace.
Ostrava je také skvělá pro ty, kteří chtějí navštívit české město bez cenovky hlavního města Prahy!
Bohatá historie
Jedna věc, kterou miluji zejména na cestách do méně navštěvovaných destinací, je naučit se jedinečné příběhy, které každé místo má.

Ve skutečnosti si rychle uvědomíte, že bez ohledu na to, jak malé město je, nebo jak může být mimo mapu, každé místo má svůj příběh.

A Ostrava se neliší.

Ostravský příběh je ve skutečnosti fascinující a rozhodně jednou z nejvíce podceňovaných věcí o tomto městě.

Díky bohatému hornickému dědictví rozptýlí staré důlní šachty město a nyní je mohou turisté navštívit.

Stejně tak mohou být popularitou strusky - kopce vyrobené z odpadních uhelných dolů - kde jsou turistické stezky až na vrchol obdivovat výhledy a vidět kouř stále stoupající z doutnajících hromádek.

Jinak další skvělé místo pro historii Ostravy je z vyhlídkové plošiny Nové radnice.

Nebo zkuste Landek Park nebo Dul Michal, což je národní kulturní památka zachovaná přesně stejným způsobem, jako když dělníci odešli po posledním dni těžby.

A konečně, nenechte si ujít životní sochy horníků, kteří dotýkají fasády mnoha ostravských kamenných budov, včetně velkého paláce Elektra.
Náměstí a veřejné prostory v Ostravě
A když mluvíme o historii Ostravy, nemůžu opomenout mnoho veřejných náměstí a prostor, které zapadají do dědictví tohoto města a jsou rozhodně jednou z nejvíce podceňovaných věcí.

Od parku Comenius k mostu Most Milose Sykory, Kulturnímu centru Cooltour až k Malému Kodanu - každý má svou vlastní atmosféru, ale všechny stojí za vyzkoušení.
Filmy a festivaly
A konečně poslední věcí na mém seznamu nejpodceňovanějších věcí o Ostravě v České republice je kulturní scéna, včetně všech festivalů, které se konají v tomto městě.

Od epického kulturního centra The Gong - který je tvořen ve skořápce staré těžební továrny - po hudební festivaly, filmové festivaly, taneční festivaly, pouliční divadelní festivaly a mnoho dalších, vypadá to, že se v Ostravě vždy něco děje.

V Ostravě je také roztomilé nezávislé kino, které jsem miloval, a nespočet barů s živou hudbou.

A kdo by mohl zapomenout na lahodné místní řemeslné pivo, se kterým si to všechno umýt ?!

Zbývá tedy jen jediná otázka: s kterým festivalem se shodujete?


facebook sharing button      twitter sharing button
facebook Bazar99 follow button

Domů   Návod

Copyright © 2020 Bazar99.cz